Kiełbasa śląska

Kiełbasa śląska

 • Kategoria:Wędliniarstwo
 • Prowadzący:Adam Pulkowski
 • Czas trwania:1g 8m 27s

Kiełbasa śląska to jeden z najbardziej znanych wyrobów wędliniarskich. Jak zrobić kiełbasę śląską w domu? Okazuje się, że jej wyrób nie jest skomplikowany. Podstawowym dodatkiem smakowym, który wyróżnia kiełbasę śląską jest kolendra. Jednak, aby wydobyć ten prawdziwy smak śląskiej, należy dodać jej odpowiednią. Obejrzyj ten kurs! Nauczysz się odpowiedniej klasyfikacji mięsa, dowiesz się jak peklować surowce oraz przejdziesz przez cały proces wędzenia i parzenia, aż do gotowego produktu. Dostaniesz gotowy przepis na kiełbasę śląską!

Zobacz czego nauczysz się w tym kursie

1. Klasyfikacja surowców, rozdrabnianie

Przepis na kiełbasę śląską mówi jasno o konieczności klasyfikacji mięsa, czyli podziale surowców na 3 klasy. Do wykonania tej kiełbasy użyjemy szynki, boczku i golonki. Mielenie poszczególnych klas mięsa wykonujemy na sitach o średnicy: klasa I - sitko Ø 13 mm, klasa II - sitko Ø 8 mm, klasa III - sitko Ø 2-3 mm. Dużo informacji? Właśnie o takich szczegółach będzie opowiadał nasz ekspert, Adam Pulkowski w tej części kursu.

2. Przyprawianie, mieszanie

Kolendra to charakterystyczna przyprawa stosowana w kiełbasie śląskiej. Jeśli dodamy jej za dużo, może spowodować, że kiełbasa śląska będzie gorzka. Koniecznie obejrzyj tę część kursu. Przekonasz się jak ważne jest, aby przyprawy odmierzać przy pomocy wagi. Do śląskiej dodajemy także pieprz czarny mielony w liości 2g na 1 kg mięsa. Oglądając ten odcinek, poznasz dokładny przepis na kiełbasę śląską domową.

3. Nadziewanie, wędzenie, parzenie

Końcowym etapem wyrobu kiełbasy śląskiej jest nadziewanie, wędzenie i parzenie. Ważną czynnością jest dokładne osuszenie kiełbasy przed włożeniem jej do rozgrzanej wędzarni. Kiełbasę śląską parzymy do uzyskania wewnątrz wyrobu 68°C. Jak prawidłowo osuszyć kiełbasę, jak wędzić, aby uzyskać odpowiedni kolor dla śląskiej - dowiesz się oglądając ten film.

Kursy wędliniarskie, serowarskie, piekarskie i piwowarskie

Weź w nich udział, jeśli:
 • chcesz się nauczyć kilku sprawdzonych przepisów,
 • planujesz rozwijać swój zmysł kulinarny,
 • marzysz o tym, by poczuć prawdziwy smak tradycji.

Korzyści zobaczysz gołym okiem

Zobacz, co dadzą Ci nasze kursy tradycyjnego wytwórstwa

Dokładne receptury

Nie przyprawiamy „na oko”, bo każdy z nas patrzy inaczej. Dlatego dostajesz dokładnie wymierzone proporcje wszystkich składników. Dajemy Ci receptę na powtarzalne efekty domowego wytwórstwa. Dzięki temu za każdym razem cieszysz się idealnie przygotowanymi wyrobami.

Oszczędność

I to w każdym względzie! Wiesz, czego potrzebujesz i jak wykorzystać to, co zostało. W ten sposób oszczędzasz swój czas – bo nie zastanawiasz się nad kolejnym krokiem – oraz pieniądze – bo nie zmarnujesz żadnego wykorzystanego składnika!

Kompletna instrukcja

Dostajesz miejsce w pierwszym rzędzie na każdym kursie. Materiały kręcimy aż z 3 kamer, żebyś miał wgląd do każdego ruchu naszych ekspertów. A stąd już prosta droga do odtworzenia ich i uzyskania najlepszych domowych wyrobów.

Wybór

Kursy online bardzo łatwo wpleciesz w swój dzień. Możesz z nich korzystać dokładnie wtedy, kiedy masz na to czas i ochotę. I – co ważne – to Ty decydujesz, czy chcesz przejść tylko jeden kurs, czy wykupić abonament i regularnie cieszyć się każdym naszym materiałem.

Kulinarna przygoda z naszymi kursami nie zakończyła się sukcesem?
Opisz nam sytuację, a zwrócimy Ci pieniądze.

Opinie użytkowników

 • Osobom, które chcą spróbować swoich sił i pragną zaskoczyć znajomych własnoręcznie wykonanymi wyrobami polecam filmy na stronie Fimple.tv. Szeroka wiedza i doświadczenie zawodowe ekspertów zostały przedstawione w sposób przyjemny i jasny dla każdego.
  Polecam - Piotr
  Polecam - Piotr
 • Pomału odkrywam świat wędlin. Szczególne miejsce w naszej domowej spiżarni zajmuje powalająca kiełbasa słoikowa. Prosta w wykonaniu ale obłędna w smaku. Dziękuję za inspirację.
  Polecam - Aga
  Polecam - Aga
 • Jako młoda żona i mama dwóch chłopców chciałam zacząć jeść i karmić zdrowiej. Szukałam łatwych przepisów. Bułki i rogale, które zobaczyłam na Fimple.tv zrobiły w moim domu furorę, a że szybko się robi, to co kilka dni sobie na nie pozwalam.
  Dzięki - Aśka
  Dzięki - Aśka
 • Nigdy nie myślałem, że piwo można zrobić w domu. Dziękuję Michałowi za prosty i profesjonalny przekaz wiedzy dotyczącej piwowarstwa domowego. Moi znajomi też dziękują :)
  Polecam - Czesiek
  Polecam - Czesiek
 • Przez kilka lat korzystałem z warsztatów VOD i mimo ciężkiej choroby, pozwoliły mi nie poddać się i zachować sprawność umysłową . Dziękuję również ekspertom za przybliżenie laikowi tajemnic prawdziwych wędlin, serów. Wszyscy jesteście wspaniali.
  Dziękuję - Jerzy
  Dziękuję - Jerzy
 • Po kursie serowarstwa utwierdziłem się w przekonaniu, że serowarstwo jest tym, co chcę robić w życiu.
  Dziękuję - Mateusz
  Dziękuję - Mateusz